دسته بندی مقالات

سنگ کورین: مزایا و معایب، مراقبت و نگهداری، کاربردها، نمونه اجرا شده و …

ابتدا بهتر است درباره نام کورین صحبت کنیم و ریشه آن را بررسی کنیم. در سال 1967 شرکت Dupont شروع به تولید و ساخت محصولی کرد که ظاهری شبیه به سنگ طبیعی داشته باشد و از طرفی معایب آن را نداشته باشد. به همین خاطر طرح های تولید شده در سنگ مصنوعی کورین، الهام گرفته از طبیعت هستند. نام کلی این محصول سالید سرفیس (solid surface) به معنای سطح سخت می باشد؛ اما از آنجایی که شرکت Dupont نام کورین را بر روی محصول تولیدی خود قرار داد، در کشور ما اشتباها به هرگونه سالید سرفیسی نام کورین را نسبت می دهند.

اما چرا باید این محصول را سالید سرفیس نامید؟ از آنجایی که ظاهر سخت و یکدستی دارد و تا هر عمقی از آن را برش دهیم، لایه لایه نمی شود و طرح و ساختار آن تا انتها حفظ شده است، سالید سرفیس نامیده شده است. سالید سرفیس (کورین) ترکیبی از یک سوم رزین اکریلیک یا پلی استر، دو سوم تری هیدرات آلومینیوم (ATH) و مقداری گرانول و رنگدانه می باشد.

در واقع اگر بخواهیم درباره انواع سنگ مصنوعی کورین صحبت کنیم، باید آن را با توجه به نوع رزینی که در آن استفاده می شود تقسیم بندی کنیم که در سه نوع اکریلیک، اکریلیک مودیفاید و پلی استر تولید می شود.   

 • اکریلیک: در ترکیب این نوع سنگ های کورین از رزین اکریلیک استفاده می شود که قابلیت فرم پذیری بیشتری به محصول نهایی می دهد و می توان پیچ و خم های سخت را هم با این نوع کورین اجرا کرد.
 • پلی استر: در ترکیب این نوع سالید سرفیس از رزین پلی استر استفاده می شود که تنوع رنگی بیشتری را ارائه می دهد و مقاومت بیشتری نسبت به سوختگی های سطحی دارد.
 • اکریلیک مودیفاید: در این نوع کورین از ترکیب رزین اکریلیک و پلی استر استفاده شده است و درواقع خصوصیات هردو نوع را دارا می باشد. (قابلیت فرم پذیری و تنوع رنگی)

قابل توجه است که شرکت سنگ مصنوعی اورانوس هر سه نوع کورین را با بالاترین کیفیت، تولید و به بازار عرضه می کند.

همانطور که در نوشتار نکات مثبت و منفی کورین بطور کامل شرح دادیم، همه محصولات دارای ویژگی های مثبت و منفی می باشند که بطور مختصر به برخی مزایا و معایب سنگ کورین اشاره می کنیم:

مزایای سنگ کورین:

 • اتصال بدون درز
 • طول عمر و دوام بالا
 • سطح غیرقابل نفوذ
 • قابلیت ترمیم و تعمیر
 • مراقبت آسان
 • سطح سخت و یکدست
 • خاصیت آنتی باکتریال
 • قابلیت فرم پذیری
 • تنوع رنگی بالا
 • یکدست بودن طرح در تمام قسمت های ورق

معایب سنگ کورین:

 • تا حدودی مستعد خراشیدگی
 • مقاومت در برابر حرارت تا دمای 220 درجه فارنهایت

مانند هر محصول دیگری، نگهداری و مراقبت کورین نیز از عوامل بسیار مهمی است که در میزان طول عمر آن نقش بسزایی دارد. هرچه بیشتر و بهتر از کورین مراقبت کنید، ماندگاری و دوام آن بیشتر خواهد شد و نیاز به تعویض پیدا نخواهید کرد. با این حال به یاد داشته باشید، حتی اگر بهترین روش مراقبتی کورین را در پیش بگیرید، ممکن است بعد از مدتی نیاز به ساب و پولیش باشد تا محصول به حالت اولیه خود بازگردد. قابل توجه است که رنگ های تیره سالید سرفیس نیاز به مراقب بیشتری نسبت به رنگ های روشن دارند.

از مهم ترین مواردی که در مراقبت و نگهداری کورین باید رعایت شود، قرار ندادن جسم داغ بر روی سطح کورین است. از آنجایی که مقاومت کورین در برابر حرارت مستقیم کم است، بهتر است هنگام قرار دادن جسم داغ همچون قابلمه یا ماهیتابه بر روی کانترتاپ کورینی، از یک سه پایه یا زیر قابلمه ای استفاده کنید. به دلیل خاصیت خش پذیری کورین، از برش مستقیم اجسام و مواد غذایی بر روی سطح کورین جلوگیری کنید. برای این منظور می توانید از تخته های برش استفاده کنید. (حتی اگر خط و خشی بر روی سطح کورین ایجاد شد، نگران نباشید؛ خاصیت ترمیم پذیری کورین این عیب را کاملا پوشش می دهد.)

از تماس مستقیم مواد شیمیایی و اسیدی قوی بر روی سطح سالید سرفیس خودداری کنید. در صورت تماس، بلافاصله آن قسمت را با فشار آب زیاد پاک کنید. همچنین در مورد سینک های کورینی اگر نیاز به خالی کردن آب جوش در داخل سینک بود، شیر آب سرد را همزمان باز بگذارید تا مانع آسیب به سینک کورین شود.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت و نگهداری سینک کورین بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مراقبت و نگهداری از کورین (سالید سرفیس)

جهت پاک کردن روزانه سطح کورین می توان از محلول آب گرم و مایع ظرفشویی توسط یک عدد پارچه نرم و تمیز استفاده کرد. به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و سطح غیرقابل نفوذ کورین، لکه چندانی بر روی آن باقی نمی ماند و نیاز به ضدعفونی کردن خاصی ندارد. اما اگر مایل باشید، می توانید هفته ای یکبار با ترکیب 1 به 100 مایع سفید کننده و آب (1 نسبت مایع سفید کننده، 100 نسبت آب) سطح سالید سرفیس را ضدعفونی و جرم گیری کنید. برای جلوگیری از باقی ماندن اثر لکه آب بر روی سطح کورین، لازم است هربار بعد از تماس آب با سطح کورین، آن قسمت را کاملا خشک نمایید. همچنین به یاد داشته باشید، به هیچ وجه از شیشه پاک کن بر روی سطح کورین استفاده نکنید و ترجیحا از پاک کننده های آمونیاکی استفاده شود.

همچنین بخوانید: مراقبت و نگهداری از کورین (سالید سرفیس)

نوع تعمیر و پولیش کورین بستگی به میزان آسیبی دارد که به آن وارد می شود. بطور مثال اگر خط و خراش های ایجاد شده بر روی کورین جزئی باشد، می توانید به راحتی با یک عدد اسکاچ نرم و آب، قسمت مربوطه را ساب بزنید. اگر خراش کمی بیشتر باشد، باید از کاغذ سنباده دستی کمک گرفت؛ به این صورت که از کاغذ سنباده دانه متوسط تا دانه ریز را به ترتیب بر روی سطح استفاده کرد. دقت داشته باشید، میزان فشار دست بر روی سطح سالید سرفیس باید به گونه ای باشد که آسیبی به آن وارد نکند و باعث ایجاد گودی بر روی سطح نشود. در صورتی که خراش ها و بریدگی ها عمیق تر باشد، باید از یک فرد متخصص کمک گرفت؛ در غیر اینصورت ممکن است باعث آسیب بیشتری به سطح کورین شویم.

ممکن است فردی ناخواسته جسمی داغ همچون قابلمه، ماهیتابه، اتو مو، بابلیس و … بر روی سطح کورین قرار دهد و در نتیجه باعث ایجاد سوختگی و تغییر رنگ کورین شود. در اینصورت، فرد متخصص کورین کار، قسمت آسیب دیده را برش می زند، سنگ همرنگ را در قسمت خالی شده جایگذاری می کند و بعد از چسب زدن، ساب و پولیش می زند.

به یاد داشته باشید، می توانید بعد از اجرای کورین در محل مورد نظر، از نصاب بخواهید یک قطعه از کورین همرنگ با ورق استفاده شده را در اختیارتان قرار دهد تا در صورت نیاز به ترمیم و تعمیر در آینده، از آن استفاده کنید و کار اجرایی دو رنگ نشود. (همچنین می توانید از قسمت هایی که جهت سینک و گاز برش داده شده اند و از صفحه کابینت جدا شده اند، استفاده کنید.)

شاید بتوان بدون شک ادعا کرد که هیچگونه محدودیتی در اجرای کورین در فضاهای مختلف و با اشکال مختلف وجود ندارد. از جمله کاربردهای مختلف سنگ کورین می توان به امکان اجرای آن در آشپزخانه، رستوران، آزمایشگاه، بیمارستان، مراکز خرید، دفاتر اداری، مراکز تجاری و … بصورت صفحه کابینت کورین، کانتر کورین، سینک و روشویی کورین، دیوارپوش کورین، ستون کورین، گلدان کورین و … اشاره کرد.

صفحه کابینت کورین:

در میان دیگر متریال ها همچون کوارتز، مرمر، ام دی اف و … که بعنوان صفحه کابینت استفاده می شوند، در چند سال اخیر، صفحه کابینت کورین توانسته محبوبیت بیشتری را در میان افراد پیدا کند. صفحه کابینت کورین به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و نگهداری آسان، انتخاب اول کاربران خانگی می باشد؛ زیرا نیاز به تمیز کردن یا ضدعفونی کردن مداوم ندارد و امکان رشد باکتری و قارچ در سطح آن وجود ندارد.

میز کورین:

از آنجایی که بسیاری از افراد و سازمان ها تمایل دارند از طرح های خاص در قسمت میز پذیرش و میز دفاتر اداری و تجاری استفاده کنند، همچنین به دلیل خاصیت ترموفورمینگ (شکل پذیری بر اثر حرارت) کورین، میز کورین در این زمینه جایگاه خاصی را در میان سایر متریال ها به خود اختصاص داده است. در تولید میز و کانتر کورین می توان از ترکیب متریال های دیگر همچون چوب، فلز و … استفاده کرد و زیبایی کار را دوچندان کرد.

میز اداری کورینی شرکت اورانوس
میز اداری کورینی شرکت اورانوس

سینک و روشویی کورین:

سینک و روشویی کورین کاملا ضدآب و آنتی باکتریال است، تمیز کردن آن بسیار آسان است و به دلیل امکان اجرای یکپارچه با صفحه رویه، زیبایی بی نظیری دارد. پیشنهاد می شود از رنگ های تیره کورین در قسمت سینک و روشویی استفاده نکنید. از آنجایی که امکان دارد لکه آب بر روی سطح کورین، علی الخصوص رنگ های تیره تر باقی بماند، بهتر است هر بار بعد از تماس آب با کورین، سطح را کاملا خشک کنید.

ستون کورین:

خاصیت ترموفورمینگ در کورین، امکان اجرای هرگونه طرح و مدلی را فراهم می سازد. امروزه در بسیاری از مراکز تجاری و تفریحی از ستون های کورینی جهت زیباتر ساختن محیط استفاده می شود. به دلیل تردد بالا در این محیط ها، نیاز به متریالی است که آنتی باکتریال باشد و نیاز به تمیزکردن روزانه نداشته باشد. ستون کورین می تواند تمام نیازهای این چنینی را برآورده کند.

در انتخاب رنگ های کورین سه نکته حائز اهمیت است:

 1. از سنگ کورین در چه محیطی استفاده می کنید.
 2. در ترکیب با چه متریال های دیگری به کار می برید.
 3. کدام طرح و رنگ همیشه مورد دلخواهتان است و احتمال خسته شدن از آن کمتر است.

تنوع طرح و رنگ در سنگ های کورین بسیار زیاد است و می توان طرح دلخواه را از بین طرح های ساده، دانه ریز، دانه درشت، متالیک، ابر و بادی، رگه دار و … انتخاب کرد. باید توجه داشته باشید که سنگ کورین انتخابی شما با سایر قسمت های فضای داخلی همخوانی داشته باشد. طرح و رنگ کابینت ها، سبک طراحی دکوراسیون داخلی، نوع نورپردازی و … همگی در انتخاب درست طرح و رنگ کورین موثر هستند.

(جهت مشاهده رنگ بندی سنگ کورین اورانوس کلیک کنید.)

بطور معمول ابعاد ورق کورین 75*365 سانتی متر با ضخامت 12 میلی متر می باشد، اما امکان تولید سنگ مصنوعی اورانوس با طول بیشتر و طرح سفارشی در تعداد بالا (بیشتر از 150 ورق) نیز وجود دارد.

قابل توجه است که قیمت کورین نسبت به طرح آن متفاوت می باشد. هرچه سنگ کورین دانه های درشت تر یا اکلیلی داشته باشد یا طرح ابر و بادی و رگه دار داشته باشد، قیمت ورق کورین بیشتر خواهد بود. اما این به منزله پایین بودن کیفیت در طرح های ساده تر نیست و همگی دارای کیفیت یکسانی هستند.

(جهت دریافت لیست قیمت به روز کورین اورانوس با شماره 02148000005 داخلی 204 در تماس باشید)

برای اجرای زیبا و اصولی سنگ کورین، این کار باید حتما توسط یک نصاب متخصص انجام شود. از آنجایی که نکاتی تخصصی در هنگام نصب کورین وجود دارد که باید حتما رعایت شود، از جمله نقطه اتکای سنگ، زیرسازی صفحات کورین، محل اجرای کورین (اجاق گاز، کانتر، سینک و…)، ابزار لبه کورین، ساب و پولیش کورین و… هر فردی توانایی نصب درست آن را ندارد.

یکی از بخش هایی که باعث زیباتر شدن کانترتاپ کورین بعد از نصب می شود، اجرای ابزار لبه بر روی آن است. 

در سال های اخیر دو متریال کورین و کوارتز رقابت تنگاتنگی در استفاده بعنوان صفحه کابینت، از نظر کاربران داشته اند. در ذیل اشاره ای به مقایسه کورین و کوارتز داریم تا شما را در انتخاب هرچه بهتر محصول مورد نظر یاری رسانیم.

 • مواد تشکیل دهنده کوارتز شامل 93% مواد طبیعی و 7% رنگدانه و رزین می باشد. از طرفی مواد تشکیل دهنده کورین شامل 66% مواد معدنی طبیعی و 33% پلیمر مصنوعی می باشد. به همین خاطر، سنگ کوارتز شباهت بیشتری به سنگ طبیعی دارد، اما محدودیت های سنگ طبیعی همچون فرم پذیر نبودن نیز در کوارتز وجود دارد.
 • قیمت کورین پایین تر و مناسب تر از کوارتز است.
 • کوارتز نسبت به کورین سخت تر است به همین خاطر، برش نیز در آن سخت تر انجام می شود.
 • مقاومت کورین نسبت به خط و خش کمتر از کوارتز است، اما به دلیل خاصیت تعمیر و ترمیم پذیری در کورین، در صورت ایجاد هرگونه خط و خش در آن، می توان کورین را به حالت اولیه بازگرداند. در صورتیکه در کوارتز این ویژگی مثبت وجود ندارد.
 • هنگام اجرای کورین، درزها و خطوط اتصال با چسب همرنگ پر می شوند و امکان اجرای یکپارچه و بدون درز وجود دارد. در اجرای سنگ کوارتز بستگی به دستگاه برش و فرد متخصصی که کار را اجرا می کند، احتمال مشخص بودن یا نبودن درز و خط اتصال متغیر است.
 • تنوع طرح و رنگ کورین بیشتر از کوارتز است.
 • مقاومت کوارتز در برابر آتش بیشتر از کورین است، به همین خاطر باید مراقب قرار دادن جسم داغ بر روی کورین باشیم.
 • هر دو سنگ کورین و کوارتز، آنتی باکتریال و ضدآب هستند.
 • ابعاد معمول و رایج کورین 75*365 و ابعاد کوارتز 140*300 یا 155*315 می باشد.

تصاویر نمونه کارهای اجرا شده کورین را در ذیل مشاهده می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *