دسته بندی مقالات

نکات مثبت و منفی کورین

از آنجایی که هیچ چیز در این جهان، کامل و بی نقص نیست و هرچیز ترکیبی از یک سری ویژگی ها و نکات مثبت و منفی می باشد، سنگ مصنوعی کورین نیز از این قاعده مستثنی نیست. سنگ مصنوعی کورین (سالید سرفیس) یک مجموعه از ویژگی های مثبت و منفی می باشد که هر کاربر لازم است با توجه به سلیقه و توقعاتی که از متریال مدنظر دارد، تمامی این خصوصیات را بررسی کند و بهترین انتخاب را با توجه به نیاز خود داشته باشد.

البته که لازم به ذکر است، از آنجایی که این سنگ، طبیعی نیست و خیلی از ایرادهای سنگ طبیعی در این متریال رفع شده است، در پنج دهه اخیر سنگ مصنوعی کورین تبدیل به یکی از بهترین انتخاب ها برای کاربردهای صنعتی، خانگی، تجاری و اداری شده است. در این نوشتار سعی داریم به تمامی نکات مثبت و منفی کورین اشاره کنیم و شما را در انتخاب هرچه بهتر محصول موردنظرتان راهنمایی کنیم.

 • اتصالات یکپارچه و بدون درز: یکی از بهترین ویژگی های کورین که نمی توان آن را نادیده گرفت، قابلیت اتصال یکپارچه و بدون درز است. همانطور که می دانیم در سایر متریال ها وقتی دو اسلب یا دو قطعه به یکدیگر متصل می شوند، یک خط درز خواهیم داشت که هم باعث می شود زیبایی کار کم تر شود و هم مستعد شکستن، ترک خوردن و محل تجمع آلودگی و میکروب خواهد بود. اما در اتصال دو اسلب یا قطعه کورینی به یکدیگر، می توان از چسب همرنگ سنگ برای اتصال استفاده کرد و بعد از ساب زدن و پولیش خوردن، تمام کار بصورت یکپارچه و بدون هیچگونه درزی خواهد بود. البته که اجرای کورین بدون خط درز، تنها از یک فرد متخصص بر می آید و نباید از این موضوع چشم پوشی کرد.
 • ماندگاری و دوام: اگرچه متریال های دیگری همچون کوارتز، جزو متریال های بادوام به حساب می آیند اما ازآنجاییکه هیچ متریالی مثل کورین قابلیت ترمیم پذیری ندارد، می توان از بابت دوام و ماندگاری آن مطمئن بود؛ زیرا در صورت وارد شدن بیشتر آسیب ها به کورین، می توان آن را تعمیر کرد و به حالت اولیه بازگرداند.
  البته که نوع نگهداری سنگ مصنوعی کورین در میزان دوام و ماندگاری آن موثر است و نمی توان گفت در مقابل همه چیز مقاوم است و نباید آسیب ببیند. اما در صورت رعایت نکات کوچک اما مهم در زمینه نگهداری کورین، می توانید تا زمانیکه از طرح و رنگ آن خسته نشده اید، از آن استفاده کنید.
 • سطح غیرقابل نفوذ: درست است که زیبایی سنگ های طبیعی گاهی باعث سنگینی کفه ترازو برای انتخاب بعنوان متریال مورد استفاده در کاربردهای مختلف می شود، اما وقتی به ویژگی غیرمتخلخل بودن و غیرقابل نفوذ بودن کورین فکر می کنیم، نمی توانیم آن را نادیده بگیریم.
  سطح یکپارچه و یکدستی که کورین دارد، باعث بهداشتی بودن این متریال شده است و در مکان هایی که پاکیزگی و بهداشت اولویت دارد، همچون آشپزخانه، سرویس بهداشتی، آزمایشگاه ها، رستوران ها و… بدون شک کورین حرف اول را می زند. سطح سنگ مصنوعی کورین کاملا آنتی باکتریال است و هیچگونه فضایی برای تجمع باکتری ها، میکروب ها و قارچ ها در آن وجود ندارد.
 • قابلیت ترمیم پذیری: تقریبا تمامی خط و خش ها، خراش ها، ترک ها و شکستگی های ایجاد شده در کورین را می توان تعمیر و ترمیم نمود و سنگ را به حالت اولیه برگرداند. این کار می تواند توسط خود شخص یا یک مجری خبره در صورت وارد شدن آسیب های جدی تر انجام شود.
  البته اگر آسیب ها جدی و عمیق باشد، در هنگام ترمیم باید دردسر خاکی شدن و کثیف شدن محیط را نیز در نظر بگیرید که برای این کار لازم است تمامی درزهای آن محل را با نایلون پوشش دهید و یک محیط ایزوله برای فرد مجری فراهم کنید تا با خیال راحت و با کمترین دردسر، به هدف خود برسید.
 • نگهداری آسان: برای تمیز کردن سطح کورین نیاز به ماده خاصی ندارید و می توان با یک محلول آب گرم و صابون، به راحتی سطح سنگ مصنوعی کورین را تمیز کرد. بعضی از شوینده های مخصوص کورین وجود دارند که هیچگونه آسیبی به آن نمی رسانند و باتوجه به ساختار سنگ های طبیعی و مصنوعی تولید شده اند و می توان از آنها نیز برای این منظور استفاده کرد.
 • قابلیت فرم پذیری: علیرغم اینکه کورین یک نوع سنگ مصنوعی است و قاعدتا باید مثل سنگ سخت باشد، کاملا فرم پذیر است و می توان با حرارت دادن، آن را به هر طرح و شکلی که مدنظر داریم تبدیل کنیم. بخاطر همین ویژگی است که اورانوس ادعا می کند توانایی تبدیل ایده های شما به واقعیت را دارد.
  در عمل ترموفورمینگ، سنگ مصنوعی کورین را تا دمای مدنظر حرارت می دهند و قبل از سرد شدن آن را در قالب های از قبل ساخته شده قرار می دهند و با گیره محکم می کنند. بعد از گذشت چند ساعت، کورین به حالت قالب درمی آید و قابل اجرا در محل مورد نظر می باشد.
 • تنوع رنگی بالا: در اکثر برندهای تولید کورین، بیش از صد رنگ متنوع در زمینه های گرم و سرد تولید و عرضه می شود که پاسخگوی نیازهای طراحی تمامی سبک های دکوراسیون داخلی می باشد. در تولیدات سنگ مصنوعی اورانوس از طرح های دانه ریز، دانه درشت، دانه ریز و درشت، دانه شیشه ای، بدون دانه، متالیک، ابر و بادی و رگه دار استفاده شده و بیشترین تنوع رنگی را به بازار ارائه داده است.
 • موارد مصرف متعدد: در استفاده از سنگ کورین در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی و خارجی، هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. از این متریال می توان در بخش های مختلفی از جمله صفحه کابینت، سینک، روشویی، سرویس های بهداشتی، دیوارپوش ها، بین کابینتی، ستون ها، راه پله ها، لوسترها، بیمارستان ها، هتل ها، رستوران ها، آزمایشگاه های طبی و شیمیایی، فرودگاه ها، محصولات دکوراتیو و … استفاده کرد.
 • یکدست بودن طرح در تمام ورق ها: در بعضی قسمت های طراحی دکوراسیون داخلی انتظار داریم تمام اسلب هایی که استفاده می شوند طرح مشابه داشته باشند و کار یکدست اجرا شود. از آنجایی که در سنگ طبیعی هر بخشی از سنگ ممکن است یک طرح منحصر بفرد داشته باشد و امکان تکراری بودن طرح در تمامی برش ها کم است، نمی توان از سنگ طبیعی برای این منظور استفاده کرد. اما به دلیل یکدست بودن و یکسان بودن طرح در تمامی ورق های یک کد سنگ کورین، می توان بعنوان بهترین گزینه برای این منظور به آن نگاه کرد.
 • دیگر نکات مثبت سنگ مصنوعی کورین: مقاوم در برابر تغییرات دمایی و ضربه، ضدآب، ضد زنگ، ضد جرم، تحمل وزن بالا بدون تغییر ظاهر و شکستن، غیرقابل اشتعال، ابزارپذیر و …
 • مقاومت در برابر حرارت تا دمای 120-100 درجه سانتیگراد: مانند بسیاری از متریال های دیگر که در مقابل حرارت تا حدودی مقاوم هستند و بعد از یک دمای مشخص دیگر مقاوم نیستند، کورین نیز از این قاعده مستثنی نیست. آستانه مقاومت کورین نسبت به حرارت تا دمای 120-100 درجه سانتیگراد می باشد.
  در بعضی از رنگ های روشن سنگ کورین، اگر طولانی مدت در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرند، به زردی مایل می شوند و زیبایی اولیه خود را از دست می دهند. مهم ترین نکته ای که باید در مورد تماس حرارت با سنگ کورین در نظر گرفت این است که به هیچ وجه نباید جسم داغ را بصورت مستقیم بر روی سنگ کورین قرار داد؛ در غیر اینصورت مشکلی به وجود نخواهد آمد.
 • مستعد خراشیدگی: ویژگی خش پذیری در سنگ مصنوعی کورین اجتناب ناپذیر است و باید به آن توجه داشت. درست است که این متریال در رده سنگ ها قرار می گیرد، اما نسبت به سنگ های طبیعی کمی نرم تر است و مستعد خراشیدگی است. به همین منظور باید توجه داشت که از برش مستقیم بر روی سنگ مصنوعی کورین شدیدا اجتناب نمود.
  اگر صفحه کابینت آشپزخانه شما از جنس کورین است، حتما هنگام آشپزی و برش مواد غذایی از تخته های برش استفاده کنید. اما اگر احیانا خط و خشی بر روی آن ایجاد شد، فراموش نکنید که این متریال ترمیم پذیر است و می توان به راحتی آن را به حالت اولیه بازگرداند. درواقع می توان گفت خاصیت خش پذیری کورین با خاصیت ترمیم پذیری آن جبران شده است.
 • مقاومت پایین در مقابل مواد اسیدی: البته که این ویژگی برای کاربرهای خانگی که استفاده چندانی از مواد اسیدی ندارند، حائز اهمیت نیست. اما لازم است توجه داشته باشیم که این سنگ مصنوعی در مقابل اسید مقاومت چندانی ندارد و باعث آسیب دیدن ورق می شود. در بعضی موارد که اسیدهای ضعیف با سنگ مصنوعی کورین تماس پیدا می کنند، اگر در همان لحظه و با فشار بالای آب شستشو داده شوند، به سطح آسیبی وارد نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *