دسته بندی مقالات

اطلاعاتی که باید قبل از خرید سنگ مصنوعی کورین بدانیم

کورین حدود 50 سال است که تولید شده و یک نقطه اتکا در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی است. محصولی که در ابتدا بیشتر بعنوان یک محصول ترند شناخته می شد، حالا به جایگاهی رسیده که محصولات کمی، بجز کوارتز، می توانند این جایگاه را در این صنعت داشته باشند.

کورین متریالی عالی با رده متوسط برای کانترتاپ در نظر گرفته می شود. خریدارانی که به ام دی اف یا لمینت علاقه ای ندارند اما همچنان به دنبال یک کانترتاپ مقرون به صرفه، زیبا و باکیفیت هستند اغلب به سمت کورین جذب می شوند. کورین یکی از چند متریال محدود است که صاحب خانه می تواند تنها با استفاده از یک سنباده دوار، سطح آن را ترمیم کند.

اگرچه عمق سنگ مصنوعی کورین (سالید سرفیس) به اندازه سنگ های طبیعی یا کوارتز نیست، اما همچنان می توان به خوبی شبیه سازی طرح و رنگ سنگ طبیعی را در آن مشاهده کرد. سالید سرفیس محصولی است که وقتی خریداران نکات مثبت و منفی آن را با دیگر محصولات موجود در بازار مقایسه می کنند، در انتها با اطمینان به انتخاب آن می رسند.

برخی از نکات مثبت سنگ کورین

 • کاملا غیرقابل نفوذ
 • همگن و کاملا یکپارچه
 • قابلیت پرداخت و ترمیم آسان خراش ها
 • قابلیت فرم پذیری
 • قابلیت ترمیم و تعمیر
 • امکان اجرای بدون درز
 • غیرقابل اشتعال
 • آنتی باکتریال
 • و…

برخی از نکات منفی سنگ کورین

 • تقریبا نرم و خش پذیر
 • امکان تغییر شکل با دمای بسیار بالا
 • کمی شکننده
 • امکان آسیب دیدگی بر اثر حرارت مستقیم
 • مقاوم نبودن در مقابل اسیدها

کورین، متریالی پایدار و همگن

متریال سالید سرفیس ابتدا توسط شرکت DuPont با هدف ایجاد متریالی شبیه به سنگ اما غیرقابل نفوذ و قابل ترمیم، تولید شد. می دانیم که وقتی یک اسلب گرانیت از وسط برش داده می شود، رگه ها و ذراتی که در داخل آن مشاهده می کنیم، با وجود تمام زیبایی که دارند، یک عامل بسیار مهم برای ترک خوردن و شکستن سنگ هستند. از اینرو هدف این مجموعه تولید محصولی بود که از هرجایی آن را برش دهیم، همچنان بافت یکسان و یکپارچه داشته باشد.

کلمه سالید Solid در سالید سرفیس، تاکیدی بر این ویژگی دارد که این متریال کاملا جامد و همگن بوده که برخلاف سنگ های طبیعی است. اما کلمه Solid معنای دیگری نیز دارد. هدف DuPont از انتخاب این عبارت، ایجاد سطحی است که از بالا تا پایین آن کاملا همگن و یکنواخت باشد. این خاصیت همگنی، کلیدی ترین و مهم ترین نکته در کورین است زیرا لایه ای در این محصول وجود ندارد که به مرور زمان امکان لایه لایه شدن و خراب شدن آن وجود داشته باشد.

یک سطح مقطع از ورق کورین نشان می دهد که هرچقدر بخواهید بیشتر به عمق صفحه بروید، همچنان یک متریال مشابه را خواهید داشت.

بررسی برخی از نکات مثبت و منفی کورین

نکات مثبت

 • غیرقابل نفوذ: درست است که هیچ متریالی کاملا غیرقابل نفوذ نیست، اما درصد نفوذ سنگ مصنوعی کورین به حدی ناچیز است که می توان آن را نادیده گرفت. این قابلیت باعث می شود باکتری و قارچ به سطح نفوذ نکند و یک سطح کاملا بهداشتی داشته باشیم.
 • همگن بودن: برخلاف خیلی از محصولات دیگر، محصول کورین کاملا همگن است و این خاصیت باعث می شود اگر ضربه ای به آن وارد شود،سطح لایه لایه نشود و زیبایی خود را از دست ندهد.
 • ترمیم پذیری آسان: اگر از چاقو یا دیگر ابزارهای تیز بصورت مستقیم بر روی سطح کورین استفاده کنید، ممکن است به آن آسیب وارد شود. اما اگر سنباده دوار یا کاغذ سنباده دانه ریز داشته باشید، می توانید خط و خراش های جزئی را خودتان ترمیم کنید و از بین ببرید.

نکات منفی

 • نرم بودن: لازم است بدانیم، از آنجاییکه سطح سالید سرفیس در مقایسه با بعضی متریال ها نرم تر است، ترجیحا نباید بصورت مستقیم بر روی آن برش انجام شود و بهتر است از تخته های برش برای کارهای آشپزی استفاده کرد.
 • تغییر شکل بر اثر دمای بسیار بالا: سنگ کورین می تواند در مقابل آب جوش با دمای 100 درجه از خود مقاومت نشان دهد. اما بعضی سالید سرفیس ها در دمای بالاتر از 120 درجه تغییر حالت می دهند. به این معنا که تابه ها و قابلمه های داغ و خشک (مثل ماهیتابه ای که در همان لحظه از روی اجاق گاز برداشته شده است) و تابه های داغ و خیس (مثل تابه های پاستا با آب جوش) را نباید بصورت مستقیم بر روی سطح سالید سرفیس قرار داد.

 

کورین در مقابل دیگر متریال های دکوراسیون داخلی

آشپزها همیشه به دنبال یک متریال مناسب برای کانترتاپ هستند که پاسخگوی حداکثر نیازهایشان باشد. کانترهای استیل ضدزنگ که در رستوران های بزرگ استفاده می شوند، بسیار مورد پسند هستند. اما از آنجایی که مقرون به صرفه نیستند و نیاز به مراقبت های خاص برای لکه نشدن و تمیز ماندن دارند، گزینه خوبی برای آشپزخانه های مسکونی نیستند.

دیگر متریال ها همچون چوب و سرامیک نیز محدودیت های دارند. چوب قابل نفوذ است، تمیز کردن آن سخت است و احساس لزجی و آلودگی به کاربر می دهد. تایل های سرامیکی سخت و غیرقابل نفوذ هستند اما اگر به تعداد از آنها استفاده شود، درزهای اتصال کاملا واضح خواهد بود و آشپزی نیز سخت تر می شود. لیکن چون در نصب کورین هیچگونه خط درز و اتصالی مشخص نیست، سطح کار کاملا یکنواخت خواهد بود.

حتی گرانیت و مرمر که هم قیمت بالایی دارند و هم احتمال شکستن در آنها وجود دارد، بازهم از بی نقص بودن فاصله زیادی دارند. هرگز ترک هایی که در سنگ طبیعی به وجود می آید، در سنگ های مصنوعی ایجاد نخواهد شد و حتی در صورت ایجاد ترک ها، سنگ مصنوعی قابل ترمیم است که این ویژگی برخلاف سنگ های طبیعی است.

صفحات لمینت نیز به راحتی شکسته و ورقه ورقه می شوند و عمق بسیار کمی دارند.

کورین های اکرلیک در مقابل پلی استر

ورق های سالید سرفیس بر پایه پلی استر، ارزان تر از اکرلیک هستند. بعضی برندها صددرصد اکرلیک هستند و بعضی برندها در هر دو نوع اکرلیک و پلی استر وارد بازار می شوند. ورق های سالید سرفیس پلی استر تنوع رنگی بیشتری را ارائه می دهند و ورق های سالید سرفیس اکرلیک بیشتر برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به اجراهای خاص با ترموفورمینگ باشد.

 

ترکیب سالید سرفیس (کورین)

ورق های سالید سرفیس حدود 33 درصد رزین و 66 درصد مواد معدنی هستند. مواد معدنی آن شامل مشتقات بوکسیت یا آلومینیوم تری هیدرات ATH می باشد. ATH یک نوع پودر سفید با ذرات بسیار ریز است که باعث می شود سالید سرفیس بافت صاف و صیقلی خود را حفظ کند.

نکات کانترهای کورین

 • نصاب های کورین باید برش هایی را بر روی ورق ایجاد کنند تا سینک را در آن قرار دهند. از آنها بخواهید قسمت هایی که بریده شده اند را به شما تحویل دهند تا اگر در آینده مشکلاتی همچون شکستگی و ترک برای ورق پیش آمد، کد رنگ کاملا مشابه کانتر را داشته باشید و بتوانید آن را ترمیم و تعمیر کنید. حتی می توانید از آنها بخواهید دور تا دور این تکه ورق را سنباده بزنند و یک تخته برش زیبا از جنس و رنگ کانتر آشپزخانه خود داشته باشید.
 • می توانید کانترهای سالید سرفیس را با استفاده از کاغذ سنباده دانه ریز مثل شماره 220 ترمیم و تعمیر کنید و این کار را تا شماره های بالاتر کاغذ سنباده ادامه دهید.
 • از سنباده زدن ورق با سرعت بالا خودداری کنید. این کار باعث داغ شدن و ذوب شدن کورین می شود.

سوالات رایج

 • عوامل مهم برای در نظر گرفتن قبل از خرید کانترتاپ چیست؟

فاکتورهای مهمی که باید هنگام انتخاب یک کانترتاپ جدید در نظر گرفته شود شامل قیمت، دوام، مقاومت در برابر حرارت، تمیز کردن آسان، نوع نگهداری و زیبایی شناسی می باشد

 • آیا کانترتاپ سالید سرفیس سرمایه گذاری خوبی محسوب می شود؟

کانترتاپ سالید سرفیس را می توان به راحتی نگهداری کرد و همیشه مطابق با مد روز است. از شاخص ترین ویژگی های آن می توان به دوام بالا مثل سنگ های گرانیت، مرمر و کوارتز اشاره کرد.

 • مزایای صفحه کابینت کورین چیست؟

کانترتاپ های کورین مزایای بسیاری دارند. درزهای کاملا مخفی و نامشخص دارند، غیرقابل نفوذ هستند، در مقابل لکه و باکتری مقاوم هستند، سخت هستند، در برابر ضربه مقاوم هستند و نیاز به مراقبت چندانی ندارند. تمیز کردن آن آسان است و می توان خراش ها را به راحتی سنباده زد.

 • معایب صفحه کابینت کورین چیست؟

برخی از معایب سالید سرفیس این است که در برابر گرمای بسیار زیاد یا مواد شیمیایی مقاوم نیست. به این معنا که ممکن است تغییر رنگ دهد، آسیب ببیند یا دچار خراش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *